Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-12, 13-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Brikety a pelety Vám dovezeme

nákladním autem s hydraulickým čelem a elektrickým paletovým vozíkem (až 4 tuny). Jsme schopni Vám dovézt až 4 tuny dřevěných briket nebo pelet přímo na Vámi určené zpevněné místo u vás doma. Elektrickým paletovým vozíkem Vám ušetříme fyzicky náročnou práci. Cena je 20 Kč/Km. Celková cena dopravy je závislá na vytížení nákladního auta a odvozní vzdálenosti (vozíme již od 200 Kč za paletu).  

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kamna na pelety
  4. Čím nahradit čoudící kotle? Zbývá jim 1,5 roku, pak začnou padat pokuty

Čím nahradit čoudící kotle? Zbývá jim 1,5 roku, pak začnou padat pokuty

Čím nahradit čoudící kotle? Zbývá jim 1,5 roku, pak začnou padat pokuty

29. ledna 2021
Pokud lidé na podzim 2022 zatopí pod kotlem nižší než třetí emisní třídy, hrozí jim vysoká pokuta. Výměnu pomohly rozběhnout kotlíkové dotace, ale pandemie covidu ji loni trochu přibrzdila. Podle odhadů přitom zbývá vyměnit ještě kolem 330 tisíc nevyhovujících topidel.

V ideálním případě by se přespříští Vánoce mohly obejít bez štiplavého kouře. Často totiž stačí jeden čoudící komín, aby zamořil celou ves. Záleží však na tom, jak rychle se výměny rozběhnou a zda topenáři vůbec stihnou montovat bezmála 20 tisíc nových kotlů každý měsíc. A také v jaké podobě se obnoví kotlíkové dotace.

„Dotace naprosto ovlivňují trh. Kolem 90 procent kotlů pořizovaných kvůli výměně za nevyhovující kotle je z dotací,“ říká předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. O kotlíkové dotace byl v poslední vlně obrovský zájem. Ministerstvo životního prostředí dokonce přesměrovalo na přelomu roku dalších 600 milionů korun z jiných programů, aby pomohlo uspokojit žádosti podané do konce roku 2020.

graf idnes 2021 web.jpg
 

A s podporou výměny nevyhovujících spalovacích zdrojů na tuhá paliva se počítá i do budoucna, byť v jiné podobě. Kotlíkové dotace budou nově rozděleny do dvou skupin. Jedna určená zejména nízkopříjmovým skupinám obyvatel primárně na výměnu starých neekologických kotlů, druhá nabízející i možnost podpory zateplení domu. Celkově by mohlo být rozděleno zhruba 14 miliard korun.

Dotaci na výměnu neekologického zdroje tepla lze také získat z programu Nová zelená úsporám.

Pelety, plyn nebo čerpadlo

Lidé, kteří se musejí zbavit starého kotle, si mohou vybrat v zásadě ze tří možností. Mohou buď spalovat dřevo, nejčastěji v podobě pelet nebo briket, přejít na zemní plyn, anebo pořídit tepelné čerpadlo. Ceny kotlů, ať už na tuhá, či plynná paliva, se obvykle pohybují mezi 30 a 40 tisíci korunami. U tepelných čerpadel jde u dodávek na klíč o investici 250 až 300 tisíc korun, s ohřevem teplé vody o 50 tisíc víc.

Náklady na instalaci se však mohou značně lišit. U kotlů na tuhá paliva záleží také na úrovni automatizace a možnosti kombinovaného spalování různých paliv. Záleží na stavební připravenosti v místě. Pokud se mění kotel na uhlí za plynový, je třeba do technické místnosti přivést plyn – a mnohdy také přizpůsobit odvod spalin komínem. Pokud je to nezbytné, může se cena vyšplhat až ke 200 tisícům korun.

„Nejčastější zákazník pro peletové vytápění je majitel staršího domu. Pelety jsou ideální variantou pro neplynofikované oblasti, k zemnímu plynu nemá přístup zhruba milion obyvatel. Jsou ekologickým topivem s neutrální bilancí CO2, nabízejí nezávislost na dovážených fosilních palivech. Jejich využití dává vydělat právě místním výrobcům, na to řada lidí slyší,“ tvrdí Stupavský.

Dřevěných pelet je přitom v Česku dost. Loni jich peletárny vyrobily meziročně o 22 procent více, celkem 486 tisíc tun. To vystačí pro potřeby více než sto tisíc domácností, aktuálně však peletami topí v Česku zhruba 35 tisíc domů. Třeba v Rakousku pelety využívá 150 tisíc domácností, přičemž podle Stupavského je reálné, že se k tomuto číslu jednou přiblíží i Česko. Loni vzniklo pět nových peletáren, další se stavějí.

Výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská říká, že v plynofikovaných oblastech lidé dávají přednost plynovým kotlům. Zájem z předchozích vln kotlíkových dotací podle ní naznačuje, že zhruba třetinu nevyhovujících topidel nahradí právě tento typ kotlů.

„Tepelné čerpadlo je nejvhodnější pro středně velké a větší rodinné domy, kde návratnost a měsíční náklady dávají větší smysl. U malých a pasivních rodinných domů vstupují do hry další varianty vytápění, jako je plynový kotel či elektrokotel,“ uvádí zakladatel a šéf Topíte.cz Daniel Helcl. Firma nově nabízí i kombinaci s fotovoltaikou na střeše.

Od tepelných čerpadel mnoho lidí odradí vysoká vstupní investice, obvykle se však v řádu let vrátí. Vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron David Šafránek doplňuje, že tepelné čerpadlo umožňuje využít stávající otopnou soustavu pro komfortní přichlazení interiéru. A navíc zlevní provoz ostatních spotřebičů. „Výhodný elektrický tarif pro tepelné čerpadlo se vztahuje na celou domácnost,“ doplňuje Šafránek.

Je potřeba počítat do budoucna

Kromě ceny kotlů lidé řeší to, kolik je bude stát každý rok energie, kterou kotel ke svému provozu spotřebuje. Podle orientačních výpočtů serveru TZB info vychází nejdráže vytápění pomocí elektřiny. Zemní plyn je zhruba o pětinu dražší než dřevěné pelety. K cenám za jednotlivá paliva je však třeba připočítat náklady na údržbu a pravidelné revize kotlů.

Kotel se navíc nekupuje na rok, důležitý je i odhad vývoje cen do budoucna. „S ohledem na stav očekávané globální poptávky a nabídky plynu nevidíme důvod pro výraznější nárůsty ceny zemního plynu ve střednědobém výhledu,“ tvrdí Kovačovská.

Cena dřeva je nyní kvůli přebytku z kůrovcové kalamity rekordně nízká. Na jaře atakovaly ceny pelet nejnižší hranici za posledních pět let, tuna certifikovaných pelet se pohybovala kolem pěti tisíc korun. Nízká cena vydržela až do začátku topné sezony, v jejím průběhu se pravidelně zvyšuje zhruba o 15 procent, na jaře zase klesá.

Stupavský očekává, že podraží stavební řeziva a v následujících letech, po vytěžení kalamitního dřeva, také palivové dřevo. „Naopak nečekáme vyšší zdražení jakostních dřevních paliv (pelet a briket), protože ty se vyrábějí z dřevních zbytků a vstupní cena kulatiny tento proces ovlivňuje jen málo,“ dodává Stupavský.

Růst ceny bude podle něj podobný jako u ostatních energií a bude záviset více na klimatických podmínkách. „Zdražení u pelet a briket odhaduji z dlouhodobého hlediska v míře inflace a zdražování bude pomalejší než u fosilních paliv a energií,“ myslí si Stupavský.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Členství v Klastru Česká peleta

Jsme členy Klastru Česká peleta, národní asociace, kde jsou sdruženi všichni ti, kteří mají v České republice co do činění s dřevěnými palivy.

 

Možnost dopravy

Brikety a pelety Vám dovezeme až domů nákladním automobilem s hydraulickým čelem a elektrickým paletovým vozíkem.

Kontakty
thomas-obchod
(Po-Pá, 8-12, 13-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz